انواع روش های سیم کشی برق ساختمان

انواع روش های سیم کشی برق ساختمان

به طور کلی سیم کشی ساختمان به دو صورت انجام میگیرد، که بسته به نیاز فرد هر کدام از این نوع که نیاز بود مورد استفاده قرار خواهد گرفت،در این مقاله با انواع روش های سیم کشی برق ساختمان آشنا میشوید با ما همراه باشید.

 

1- سیم کشی روکار:

معمولاً درهنگام سیم کشی ساختمان به صورت روکار سیم ها را از روی گچ به صورت آزاد یا داخل لوله و یا داخل داکت عبور می دهند، در این روش کلیه ی سیم ها ولوله ها در معرض دید هستند و به همین دلیل عیب یابی در این نوع سیم کشی در ساختمان آسان تر است.

انواع روش های سیم کشی برق ساختمان

2- سیم کشی توکار در ساختمان:

سیم کشی توکار در ساختمان ها با توجه به موقعیت محلی و یا در نظر گرفتن مسائل دیگری مانند زیبایی، ارزش اقتصادی، اهمیت حفاظتی در اماکن مختلف، به سه روش زیر اجرا می شود:

2-1 سیم کشی با جعبه تقسیم:

در این روش سیم ها را از قسمت بالای دیوار و از داخل لوله ها به صورت افقی عبور می دهند.
در نقاط معین (در بالای کلید یا پریز) و به فاصله ی حدود ۳۰ سانتی متر از سقف، قوطی تقسیم در نظر گرفته می شود و تقسیم سیم در داخل آن انجام می شود .

درگذشته این روش بیشتر استفاده می شد، ولی امروزه به دلیل این که تجهیزات سیم کشی توسعه یافته و عیب یابی و مسائل دیگر در سیم کشی مطرح است کمتر استفاده می شود لذا این روش را به نام روش کلاسیک و آموزشی مورداستفاده قرار می دهند.

2-2 سیم کشی توکار با استفاده از قوطی کلید و پریز به جای قوطی تقسیم:

در این روش از قوطی های کلید و پریز به جای قوطی تقسیم استفاده می شود.
در هنگام نصب کلید و پریز باید فضای کافی برای سیم ها هم ایجاد بکنیم تا کلید و پریز به راحتی در قوطی نصب شود، در حالت عادی قوطی های کلید و پریز جای کافی برای تقسیم سیم ها را ندارد برای ایجاد فضا برای سیم در پشت کلید ما باید مقداری از پشت قوطی را کند و کاری کنم تا عمق قوطی ها بیشتر شود.

در این روش سیم های روشنایی از سیم های پریز جدا است، به عبارتی برای هرکدام از این دو قسمت سیم کشی جداگانه انجام می شود، امروزه این روش بیشترین استفاده را دارد و یک روش پرکاربرد به شمار می آید.

2-3 سیم کشی توکار با استفاده تابلوی توزیع محلی یا جعبه فیوز:

– در این روش از سیم کشی توکار سیم ها، با توجه به توزیع برق و تقسیم بندی محل های متفاوت منزل، به طور مجزا به داخل جعبه فیوز آورده می شوند.
– محل نصب این تابلو باید درجایی باشد که آوردن لوله ها برای سیم کشی به محل تابلوی مرکزی امکان پذیر باشد.
– در این روش معمولاً جعبه فیوز را در راهرو یا محل های مناسب دیگر نصب می کنند، در این روش امکان تغییرات یا عیب یابی سیم ها در مقایسه با دو روش بالا راحت تر انجام می شود، به همین جهت از این روش در ساختمان ها و اماکنی از قبیل واحدهای مسکونی، دفاتر کار، ادارات، بیمارستان ها و موارد مشابه آن ها استفاده می شود.

از معایب این روش مصرف بیشتر سیم و صرف هزینه های بیشتر هنگام سیم کشی است چون همان طور که در بالا گفتیم برای هر قسمت منزل خود به طور مجزا سیم کشی انجام می شود، به طور مثال در یک اتاق دو خط سیم، یکی برای روشنایی و دیگری برای پریزها سیم کشی می شود و برای سایر قسمت ها مثل آشپزخانه و…نیز به این صورت است.

نکته مهم: در هنگام سیم کشی در هر سه روش یک مورد مشترک وجود دارد و آن هم این است که برای کولرها یا آبگرم کن که از وسایل پرمصرف هستند یک سیم مجزا از قسمت جعبه فیوز برای آن ها آورد می شود.

در صورت نیاز به هرگونه برق کشی ساختمان توسط مهندسین مجرب با مجموعه خدمات ساختمانی پارسیان تماس بگیرید.

 

کلملت کلیدی سئو سایت : انواع روش های سیم کشی برق ساختمان,سیم کشی,سیم کشی برق,برق ساختمان,سیم کشی برق ساختمان