نکات کلیدی در سیم کشی برق ساختمان

نکات کلیدی در سیم کشی برق ساختمان

در زمان ساختمان سازی، یکی از کارهایی که باید انجام شود سیم کشی در ساختمان است، امروزه ساختمان ها بدون داشتن برق و سیستم روشنایی غیر قابل استفاده و مشکل می باشد، زیرا بیشتر خدمات منزل با برق انجام می شود.

در دنیای امروز باپیشرفت هایی که بوده، امکانات رفاهی بیشتری در اختیار افراد قرار دارد، بنابراین اگر در ساختمان برق نباشد هیچ کدام از این امکانات قابل دسترس نخواهد بود،سیم کشی در ساختمان باید توسط افراد حرفه ایی انجام شود تا مشکلات در ساختمان آشکار نشود،گاهی بعد از سکونت افراد در ساختمان، این مشکلات بیشتر مشخص می شود، در زمان برق کاری حتماً باید نکات ایمنی رعایت شود.

علاوه بر ایمنی نکات کلیدی در برق کاری ساختمان مورد توجه قرار گیرد که در ادامه به آن اشاره می کنیم:

نکات کلیدی در سیم کشی برق ساختمان

نکات مهم مربوط به برق کاری آشپزخانه

 • در آشپزخانه از وسایل برقی بسیاری استفاده میشود،از این جهت به سیستم برق کشی در این قسمت از ساختمان باید دقت بیشتری داشت.
 • برای نصب آسان تر و استفاده ی راحت تر این گونه وسایل مانند: اجاق گاز، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، یخچال و دیگر لوازم آشپزخانه باید به نصب پریز اتصال به برق این دستگاه ها توجه داشت که در مکان مناسبی قرار گیرد تا به راحتی قابل دسترس باشد، یک برق کار ماهر، هنگام برق کاری ساختمان علاوه بر نصب پریز برای لوازم ضروری، یک یا دو پریز اضافی نیز برای دیگر لوازم ازجمله پلوپز، آبمیوه گیری و غیره در نظر می گیرد.
 • در سیستم برق کشی به هود بهتر است یک سیم فاز و یک سیم نول از پریز اجاق گاز گرفته شود چون بیشتر هود های آشپزخانه ها دقیقاً بالای اجاق گاز قراردارد.
 • متخصصین فنی در سیم کشی ساختمان نظرشون این است که حتماً در آشپزخانه یک پریز تلفن وجود داشته باشد، گاهی ممکن است تلفن را در آشپزخانه قرار داد، یک پریز برق و تلفن کنار اپن آشپزخانه ضروری است و جای مناسبی برای قرار گرفتن تلفن خواهد شد.
 • در آشپزخانه باید قبل از داخل شدن به این مکان کلید برق قرار داشته باشد، برق کاری ساختمان تابع اصولی است که در هنگام ساخت انجام می شود نصب کلید روشنایی در آشپزخانه نیز باید طبق اصول انجام شود در غیر این صورت تاریکی و شب برای ساکنین مشکل ساز می شود.
 • اگر فردی که برای انجام کارهای برق کشی ساختمان استخدام می شود، اطلاعات کافی و تبحر در کارش داشته باشد، هرگز در نصب پریز در قسمت نزدیک آب چکان یا وسایلی دیگر مانند ماشین ظرفشویی  بی توجهی نخواهد کرد،چون احتمال خطر آتش سوزی وجود دارد، برای پیشگیری از خطرات جدی بهتر است انجام برق کاری ساختمان و سیم کشی را به متخصصین با تجربه بسپارید.

اصول اولیه سیم کشی پذیرایی

 اتاق پذیرایی فضایی است که افراد خانواده می توانند لحظاتی در کنار همدیگر باشند و تنها جایی است مهمان پس از ورود به خانه نظرش را جلب میکند وباید سیستم نوردهی و امکانات برق رسانی در شرایط خوبی باشد و به این ترتیب سیم کشی و برق رسانی به پذیرایی اهمیت بسیار زیادی دارد.

نصب کلیدها و پریزها در پذیرایی باید طبق استاندارد و به صورت کاملاً مجزا انجام شود و با سیم هایی به قطر۲ و نیم به جعبه فیوز برسد، برای ارتباط پریزها نیز به طور معمول می توان از اتصال سیم های یک پریز برای پریز بعدی و یا از ترمینال استفاده کرد.

 کابل و لوله های مخصوص سیم کشی ساختمان چون قبل از گچ کاری است قطعاً در زیر کار قرار میگیرد بنابراین باید توجه لازم را نسبت به سیم ها و لوله ها داشته باشیدکه بعداً مشکل ساز نشود، علاوه بر آن کابل های زیر گچی و منبع مصرف کننده نباید بیش از یک و نیم متر فاصله داشته باشند،در حالت استاندارد بین چراغ های آویز و سیم از ترمینال پلاستیکی استفاده می شود.

توجه: چنانچه مسیر عبور سیم ها از کف ساختمان باشد باید از لوله های فولادی و یا پلاستیکی استفاده شود.

امروزه با زندگی آپارتمانی بیشتری روبرو هستیم و اگر قرار باشد که هر واحد یا سیستم جداگانه داشته باشد مشکلاتی برای پشت بام ایجاد می کنند ولی با وجود آنتن مرکزی این مشکل حل شده است، سیستم آنتن مرکزی از ضروری ترین مواردی است که در هنگام برق کاری ساختمان باید در نظر گرفته شود، برای آنتن مرکزی باید به طور جداگانه لوله های مخصوص را جاسازی کرد و بر اساس افت مسیر، کابل هایی هم مرکز را انتخاب کرد.

سیم کشی در ساختمان های مسکونی و تجاری

 • برای اینکه خطر برق گرفتگی کمتر اتفاق بیفتد، بایستی همه پریزهای برق دستشویی و روشویی از منابع آبی دور بوده و از نوع درپوش دار باشد؛
 • به هیچ وجه نباید مسیر عبور کابل را در حمام، کف قرار داد، دقت  در برق کشی از عوامل مهم است؛
 • هر فیوز مینیاتوری نباید برای بیش از دوازده شعله روشنایی به کار گرفته شود، با داشتن جعبه فیوز مینیاتوری می توان
 • برق های خانه را به چند قسمت تقسیم کرد و به صورت دسته ایی قطع و وصل کرد؛
 • هر فیوز مینیاتوری نباید برای بیش از ۱۰ عدد پریز استفاده شود؛
 • برای مصارف بالای ۶۰ آمپر باید از صفحه مسی استفاده شود ولی مصارف کمتر می توانند از میله ارت استفاده کنند.

در صورت نیاز به هرگونه برق کشی ساختمان توسط مهندسین مجرب با مجموعه خدمات ساختمانی پارسیان تماس بگیرید.

 

کلملت کلیدی سئو سایت : نکات کلیدی در سیم کشی برق ساختمان,سیم کشی ساختمان,برق کشی ساختمان,سیم کشی,برق ساختمان