آب بندی سرویس های بهداشتی

آب بندی سرویس های بهداشتی

آب بندی سرویس های بهداشتی، یا عایق کاری در برابر آب و رطوبت در دستشویی ، حمام و استخرها به دلیل این که این فضاها به طور دائمی در معرض آب هستند، امری ضروری است. در خیلی از مواقع عدم آب بندی و عایق کاری صحیح سرویس های بهداشتی مشکلات فراوانی را برای ساکنین منازل، ساختمان ها و استخرها ایجاد می کند.

یکی از نکات کلیدی که منجر به موفق یا ناموفق شدن آب بندی و عایق کاری در برابر آب و رطوبت در اماکنی که برخورد دائمی با آب دارند می شود، توجه و یا عدم توجه به محل اتصال دیوار های با کف و سقف است.

از آن جایی که دیوارها و سقف و کف در محل تقاطع اتصال ضعیفی دارند و نیز حرکت سازه ای که ناشی از تنش های حاصل از بارگذاری و باربرداری یا انبساط و انقباض می باشد، که بیشتر اوقات در این محل ها پدیدار می شود. این نقاط اهمیت خاصی در آب بندی پیدا می کنند و معمولا شروع نفوذ آب و رطوبت از این محل هاست.

آب بندی سرویس های بهداشتی

نکته کلیدی بعدی در نحوه چینش کاشی ها و سرامیک هاست . توجه گردد که هنگام نصب کاشی و سرامیک درز بین آنها الگوی ثابت و معینی داشته باشند حفظ پهنای درزها ، نکته کلیدی دیگری در موفقیت یا عدم موفقیت آببندی در سرویس های حمام ، دستشویی و …. میباشد. برای این کار از ابزاری به نام اسپیسر نیز میتوان استفاده کرد.

آب بندی و عایق کاری سرویس های بهداشتی ، دستشویی ، توالت ، حمام و یا استخر ها و حوض ها بسته به این که مواد و مصالح به کار رفته در کف و دیوارها از چه جنسی باشد، اشکالات و تبعات ویژه خود را خواهد داشت.

به طور مثال برای در سرویس های بهداشتی و حمام که بیشتر از کاشی و سرامیک استفاده می گردد خود مصالح آسیب ظاهری نمی بینند، اما عدم درزبندی صحیح بین کاشی ها و سرامیک ها باعث عبور آب از درزها و نفوذ به فضاهای مجاور می شود.

همچنین انباشت آب و رطوبت در پشت کاشی و سرامیک ها باعث بروز پوسیدگی و آلودگی های بهداشتی در پس زمینه آن ها می گردد.

مشکل دیگر مرتبط با این فضاها در صورت عدم آب بندی و عایق کاری صحیح سرویس های بهداشتی و حمام ، در دیوار های بیرونی قابل مشاهده است. دیوارهای بیرونی بسته به نوع اندود یا پوشش شان عارضه های گوناگونی نشان می دهند.

برای مثال اگر گچ باشد به صورت شوره زدگی و نرم شدن گچ و به مرور همراه با ورم کردگی و ریزش گچ ها همراه خواهد بود. اگر پوشش رنگی داشته باشد رنگ ها ترک خورده و پوسته می کنند و در نهایت می ریزند. در مورد مصالح دیگر نیز مانند کاغذ دیواری نیز موارد فوق صادق هستند.

در تمام مراحل آب بندی باید به این نقاط توجه ویژه ای گردد. و در پایان تمام مراحل کار در نقاط اتصال دیوار و کف، از ماستیک ها و خمیرهای آب بند کننده با خاصیت کشسان یا الاستیک و یا استفاده از جزئیات اجرایی صحیح و مناسب می باشد

به طور کلی در بیشتر ساخت و ساز های کشور برای آب بندی سرویس های حمام ، دستشویی و استخر از قیر به شکل ایزوگام یا قیرگونی استفاده می شود. پس از شکل گیری کف و دیوارها در ساختمان که معمولا کف بتن یا سیمان است، دیوارها فارغ از این که مصالح آن ها هر چه باشد سیمان کاری شده و پس از آن لایه های قیری آماده شده تحت عنوان ایزوگام یا قیرگونی استفاده می گردد.

مزایا و معایب سیستم های پایه قیری در جای خود بحث می شود، ولی حداقل ایراد این سیستم مشکل چسپیدن و اتصال مصالح بعدی به آن هاست. این مسئله در داخل سرویس های دستشویی و حمام با چند ضربه انگشت قابل لمس می باشد.

به طوری که در هر جا صدای ضربه ها بم و کوبه ای گردد نشانگر آزاد شدن اتصال کاشی و سرامیک از بستر می باشد. و در این نقاط کاشی و سرامیک اصطلاحا خودشان را ول کرده اند.

ماستیک چیست؟

ماستیک، یک چسب ساختمانی با کیفیت بالا است. که معمولا برای اتصال سقف، دیوار و کاشی کف، بتن، آسفالت، چرم و پارچه استفاده می شود. از ویژگی های ماستیک می توان به چسبناکی و ضد آب بودن، مقاوم در برابر تغییر شکل و دوام آن اشاره کرد. ماستیک با داشتن حالت خمیری، در ساختمان به عنوان یک سیلر یا پرکننده استفاده می شود.

مجموعه خدمات ساختمانی پارسیان آماده انجام کلیه کارهای مربوط به عایق کاری و ایزوگام،با شرایط ایده آل می باشد .

کلمات کلیدی سئو سایت :آب بندی سرویس های بهداشتی,آب بندی,آب بندی سرویس بهداشتی,تعمیر سرویس بهداشتی,خدمات پارسیان